Critical Care, Intensive care, dialysis, cardiac, nervous, respiratory, elimination systems care

تغییرات EKG بعد از یک آمبولی ریه بصورتS1Q3T3 است. بیمار سینوس تاکیکارد می باشد و در T invert در لید های V1-V3  مشاهده می کنیم. 


برچسب‌ها: EKG, آمبولی ریه, نکته پرستاری
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۲/۱۱/۰۳ساعت 1:1  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

سیروز قلبی، یک نوع  از اختلال کبدی که سبب نارسایی سمت راست قلب می شود. از نظر بالینی، نشانه ها و علائم با علائم نارسایی سمت راست قلب بروز می کند. برخلاف سیروز که ناشی از استفاده مزمن از الکل یا هپاتیت ویروسی است، سیروز قلبی به طور کل پیش آگهی مشخصی ندارد. در نتیجه درمان آن بر اساس مدیریت نارسایی قلب است.


برچسب‌ها: سیروز قلبی, سیروز کبدی, Cardiac Cirrhosis
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۲/۱۰/۲۴ساعت 17:32  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

بدلیل اینکه کلوئید ها مایعات را از فضای بینابینی به درون فضای عروقی می کشد، در نتیجه بیماران در خطر افزایش بار مایعات قرار دارند. اگر بیمار از طریق انفوزیون مایعات کلوئید و کریستالوئید نتواند حجم داخل عروقی خود را اصلاح کند باید از طریق دیگر انفوزیون فراورده های خونی یا دیگر درمان ها اقدام صورت پذیرد. برای انفوزیون خون و فراورده های خونی باید از سوزن شماره 18 یا بزرگ تر استفاده نمود. بیماران باید از نظر علائم هیپرولومی که شامل افزایش فشار خون، دیس پنه، کراکل در ریه ها، ادم و نبض آب چکشی کنترل شوند. بطور دقیق باید دریافتی و برونده بیمار کنترل شود. مایعات کلوئیدی با عملکرد پلاکتی تداخل دارند و زمان خونریزی را افزایش می دهند، در نتیجه بیماران باید از نظر شاخص های کواگولاسیون بررسی شوند. اگر بیمار کانتراندیکاسیون ندارد، باید سرش بالاتر از بدنش قرار گیرد. واکنش های آنافیلاکتیک نادر است اما باید این واکنش بالقوه خطرناک که ناشی از کلوئید هاست مورد توجه قرار گیرد. بررسی تاریخچه ی حساسیتی بیمار باید رسیدگی شود.


برچسب‌ها: محلول کلوئیدی, colloids solution, مراقبت ویژه, مراقبت پرستاری, نکات پرستاری
+ نوشته شده در  ۹۲/۱۰/۱۸ساعت 2:0  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

آنسفالوپاتی اورمیک یک اختلال مغزی است که ناشی از بالا رفتن سطح BUN خون فرد بیمار، به خصوص بیمارانی که دچار نارسایی کلیه شده اند می باشند.علائم بیماری با تشخیص به موقع و سریع قابل بازگشت است.


برچسب‌ها: آنسفالوپاتی اورمیک, Uremic Encephalopathy
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۲/۱۰/۱۵ساعت 12:20  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

سوالی پرسیده شد مبنی بر:

یک بیمار تصادفی است که اسکورش8 است ولوله تراشه هم داردولوله بینی معده ای و سوندفولی هم دارد.میشه یه فرایند برا همچین بیماری تو وبلاگتون بزارین.من نمیدونم چه تشخیص هایی براش بنویسم!وهمچنین میشه توضیح بدین برا همچین بیماری بررسی شناخت رو چه طوری باید بنویسیم.


برچسب‌ها: تشخیص پرستاری
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۲/۱۰/۱۳ساعت 21:4  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

بیش از 600000 هزار نفر سالیانه تحت عمل جراحی قلب قرار می گیرند. همه آنهایی که تحت استرنوتومی مدیاستن یا انسزیون میانی قفسه سینه قرار می گیرند در خطر مدیاستن قرار دارند. که عفونت عمیق خطر مرگ را در پی خواهد داشت. 


برچسب‌ها: مدیاستنیت, mediastinitis, مراقبت از مدیاستنیت, mediastinitis care
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۲/۱۰/۰۹ساعت 1:4  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

کلیه در تصفیه خون و دفع مواد زاید از بدن نقش مهمی بر عهده دارد و اگر اختلالی در بافت گلومرولی که ساختار اصلی نفرون ها، واحد های ساختاری کلیه ایجاد شود، آلبومین که مهمترین پروتئین خون است از کلیه دفع می شود و این موضوع می تواند نشان دهنده آسیب کلیوی باشد ولی عوامل مختلفی نشان دهنده پروتئینوری است که توجه به آنها می تواند نگرانی های ایجاد شده را برطرف کرد. پروتئینوری می تواند ناشی از التهاب، دیابت، اکلاپسی، افزایش فشار خون، نارسایی کلیوی و گلومرونفریت، سندرم نفروتیک باشد. در دوران بارداری به دلیل بالا رفتن فشار خون و تغییرات هورمونی پروتئینوری شایع است. کاهش وزن در رژیم غذایی نیز می تواند یکی از عوامل بروز این اختلال باشد. پروتئینوری می تواند گذرا باشد که ناشی از استرس گذراست که از بیماری های شایع ایجاد می شود و نیاز به درمان نیست.

پروتئینوری ارتواستاتیک نیز ناشی از گرفتن ادرار در وضعیت ایستاده و یا نشسته د ارد. در این شرایط باید دو نمونه از ادرار را یکی در وضعیت نشسته و ایستاده به آزمایشگاه ارائه داد. پروتئینوری پایدار ناشی از بیماری های فشار خون و کلیوی و عروقی می باشد.

برای بررسی بیشتر آزمایش دوباره صورت می گیرد و اگر این شرایط دوباره ا دامه پیدا کرد باید ادرار 24 ساعته از بیمار بررسی کرد که در آدن باید نسبت کراتینین ادرار به پروتئین ادرار کمتر از 0.15 باشد در غیر صورت باید به آسیب گلومرولی شک کنیم. 


برچسب‌ها: پروتئینوری
+ نوشته شده در  ۹۲/۰۸/۲۶ساعت 18:11  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

در خواندن سی تی اسکن به یاد داشته باشید که کمترین تراکم را هوا و بیشترین تراکم را استخوان دارد. از کمتر به بیشتر تراکم می توان به هوا، چربی، CSF، بافت سفید، بافت خاکستری، خونریزی حاد و سپس استخوان اشاره کرد. نمای خون در سی تی اسکن بسته به اندازه و موقعیت می تواند متفاوت باشد. در خونریزی های حاد، هیپردنسیتی (بصورت سفید روشن) مشاهده می شود. هر چه خون زمان بیشتری در فضای مغز باشد در سی تی اسکن، از تراکمش کاسته می شود. بعد از 1 تا 2هفته خون موجود در مغز ایزودنس می شود و بعد از 2 تا 3 هفته هیپودنس می گردد. در ایسکمی مغزی، ایسکمی به دو دسته خونریزی دهنده و غیر خونریزی دهنده تبدیل می شود. آنفارکتوس غیر خونریزی دهنده 2-3 ساعت بعد  از رخداد پدید می آید و علائم خود ار 12-24 ساعت بعد در سی تی اسکن نشان می دهد تغییرات در منطقه دچار ایسکمی بصورت کاهش تمایز سفید خاکستری نشان می دهد. که ناشی از نشت مایع به درون بافت فعال خاکستری است. با فقدان جریان خون در آن منطقه، پمپ یونی عملکرد خود را از دست می دهد. بدلیل اینکه بافت خاکستری فعال تر از بافت سفید مغزی است در نتیجه نخست بافت خاکستری مغز در گیر می شود. در تصویر پائین منطقه هیپودنس را می توانید رویت کنید.


برچسب‌ها: سی تی اسکن, آنفاکتوس مغزی, ایسکمی مغزی
+ نوشته شده در  ۹۲/۰۸/۲۵ساعت 18:40  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

الکالوز تنفسی از تهویه بیش از حد توسط ریه ها و کاهش فشار دی اکسید کربن ناشی می شود. این حالت بندرت به علت شرایط پاتولوژیک بدنی بوجود می آید. اما یک اختلال عصبی روانی می تواند گاهی موجب تنفس زیاد تا حدی می شود که شخص دچار آلکالوز گردد. همچنین یک نوع فیزیولوژیک آلکالوز تنفسی هنگامی بوود می اید که شخص به ارتفاعات بلند صعود می کند، متحوی پائین اکسیژن هوا، تنفس را تحریک می کند که موجب دفع بیش از حد CO2 و بروز آلکالوز تنفسی خفیف می شود.


برچسب‌ها: آلکالوز تنفسی, PH, ونتیلاتور, تنفس
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۲/۰۸/۰۸ساعت 18:40  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

فشار درون حفره قفسه سینه در حین دم حدود 8 - سانتی متر آب و حدود 4 - آب در هنگام بازدم است. که این فشار در هنگام دم نیز می تواند منفی تر شود. درن ها برای خروج مایع و یا هوای موجود در حفره قفسه سینه بکار گرفته می شود. در حالت طبیعی در هنگامی که برای بیمار لوله یا درن قفسه سینه کار گذاشته شده است به دلیل تغییرات در میزان فشار داخل قفسه سینه که پیش تر به آن اشاره شده است، نوساناتی را مشاهده می کنید. اما در صورتیکه فشار داخل قفسه سینه افزایش یابد در داخل شیشه درن های کار گذاشته شده در قفسه سینه در اصلاح bubbling  مشاهده می کنیم. باید توجه داشت و در صورتکه این نوسانات قطع شد باید پیگری این موضوع صورت گیرد. 

نکته ای که در مراقبت از درن های قفسه سینه وجود دارد این است که از دوشیدن و یا بر خورد خشن و بستن درن ها پرهیز شود که این مسئله موجب می شود یک فشار منفی بیش از اندازه در حفره قفسه سینه بوجود آید. اگر لخته ای قابل رویت است در درون درن ها، بهتر است با له کردن آن و هدایت آن، مسیر را باز نگهداریم. هدف از جلوگیری از بستن درن ها، اجازه دادن به هوا یا مایع موجود در قفسه سینه است تا راه فراری برای خود پیدا کند. در صورتیکه مشاهده کردید که درنی از بیمار جدا شده، باید اولین اقدامی که صورت می گیرد لوله را 1-2 اینچ پائیت از سطح بدن قرار داده و آنرا در 250 سی سی آب استرینل موجود در شیشه قوطه ور سازید.

در هنگام خروج درن ها باید امکانات لازم برای خروج درن فراهم شود که شامل، دستکش استریل، تیغ بیستوری، گان، عینک و شان و هموستاز است. بعد از اینکه در خصوص خروج درن ها در بیمار آموزش داده شد. به وی در خصوص مانور والساوا در هنگام خروج درن ها، آموزش داده می شود که در طی این مانور لوله بیرون کشیده می شود. باید توجه شدت قبل از خروج درن ها، درن ها کلامپ شوند. محل بایداز لحاظ خونریزی و از لحاظ سطح اکسیژن اشباع شده خون چک شود.

 

برچسب‌ها: چست تیوب, Chest tube
+ نوشته شده در  ۹۲/۰۶/۲۶ساعت 17:8  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

برای دانلود کلیک کنید:برچسب‌ها: محاسبه گر, مراقبت ویژه
+ نوشته شده در  ۹۲/۰۶/۰۷ساعت 14:1  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

برای دریافت فایل کلیک کنید


برچسب‌ها: زخم بستر, زخم فشاری, pressure ulcer
+ نوشته شده در  ۹۲/۰۵/۱۴ساعت 2:8  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

تهویه از طریق داخل تراشه سبب افزایش مقاومت در حین دم می گردد. فشار حمایتی سبب تقویت ماهیچه های تنفسی و بدست آوردن حجم هوایی طبیعی می گردد. این شیوه از افزایش بار کاری تهویه ای جلوگیری می کند. این شیوه موجب می شود که بیمار راحت تر از دستگاه تهویه ای جدا شود.

 بهتر است در ابتدا فشار حمایتی را بر روی 20 سانتی متر آب تنظیم کنیم و حجم حیاتی را نیز بر روی 5-6 سی سی بر کیلوگرم بگذاریم. به کمپلیانس ریه نگاه کنید، اگر کمپلیانس کاهش پیدا کرد، PS را افزایش دهید و اگر کمپلیانس بهبود یافت PS  را کم کنید. به موج فشاری توجه کنید،  تا شیب موج مناسب شود. توجه به وضعیت سداسیون بیمار شود، در صورتیکه در حین اینکه بیمار PSV می شود تاکی پنه دچار شد، نشان دهنده این موضوع است که سداسیون مناسب بکار برده نشده است.برچسب‌ها: pressure support ventilation, فشار حمایتی راه هوایی, ونتیلاتور
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۲/۰۵/۰۹ساعت 1:3  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

آموزش ساده ونتیلاتور با این سایت


برچسب‌ها: سایت آموزشی
+ نوشته شده در  ۹۲/۰۴/۱۹ساعت 23:21  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

همانطور که همراهان بیمار از کادر پزشکی انتظار درمان مناسب را دارند، انتظار ایشان از کادر پزشکی و پرستاری ارتباط مناسب و آگاه نمودن آنها از وضعیت بیمار خود است. و این موضوع برایشان 50% درمان محسوب می شود.

این موضوع یکی از 4 نکته ای است که باید پرستار مراقبت ویژه در خصوص درمان بیمار بستری در ICU جراحی صورت دهد.


برچسب‌ها: ارتباط درست با همراهان, نکات پرستاری
+ نوشته شده در  ۹۲/۰۴/۰۴ساعت 22:58  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید
برچسب‌ها: لوله تراشه, Endotracheal Tube, ET Tube
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۲/۰۳/۰۷ساعت 18:19  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

لطفا پرستاران بخش مراقبت ویژه به موضوع فیزیوتراپی که بر روی بیماران بستری با هوشیاری پائین توجه کنند. تقویت و فیزیوتراپی فیبر های عضلانی عمقی، کشش ماهیچه های اکستانسور می تواند از بسیاری از مسائل بعد از بهبودی بیماری جلوگیری کند.
عدم فیزیوتراپی صحیح بیمار از خارج شدن از بستر جلوگیری می کند، در نتیجه باید این موضوع را توجه کنیم به ازای هر روز بستری بیمار بر روی تخت، نصف ضربان قلب افزایش می یابد، در نتیجه سبب کاهش زمان دیاستولیک و احتمال MI را در این افراد افزایش می دهد.


برچسب‌ها: نکته پرستاری, Nursing points, physical nursing
+ نوشته شده در  ۹۲/۰۲/۱۰ساعت 23:14  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

علت بسیاری از بی قراری ها در بیمار به دلیل ضعف عضلانی است.
تا به حال بیماری را دیده اید که در یک جا ارام و قرار ندارد و نمی تواند در جایی بنشیند؟
ماهیچه های بدن انسان به دونوع اکسیداز آهسته و گلیکولاز سریع می باشد. ماهیچه های بدن که می تواند در آرام سازی کمک کند نوع اول است و نوع دوم در حرکات قدرتی و سریع کمک کننده است. با تضعیف ماهیچه های نوع اول، ماهیچه های نوع دوم قدرت را بر عهده می گیرد. تنها را بهبود این قضیه، می تواند ورزش های هوازی باشد که در این امر کمک کننده می باشد.


برچسب‌ها: physical nursing, نکته پرستاری, Nursing points
+ نوشته شده در  ۹۲/۰۲/۱۰ساعت 23:3  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

چه زمانی Weaning صورت گیرد؟
    نسبت دم و بازدم طبیعی
    کاهش FiO2  کمتر از 0.5
    عدم نیاز به PEEP بالا
    تعداد تنفس مناسب
    حجم هوایی با فشار متوسط راه هوایی


برچسب‌ها: weaning, Extube, مراقبت ویژه, اکستیوب, ونتیلاتور
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۲/۰۱/۰۱ساعت 22:18  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

برای دریافت فایل کلیک کنید.


برچسب‌ها: ونتیلاتور, مد ونتیلاتور, ppt
+ نوشته شده در  ۹۱/۱۲/۲۹ساعت 1:37  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

این دستگاه ونتیلاتور عملکرد تنفسیش به ریتم های تخلیه شده از مرکز تنفسی بستگی دارد که از طریق عصب فرنیک بر روی دیافراگم موثر است.
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.


برچسب‌ها: Neurally adjusted ventilatory assist, NAVA, ونتیلاتور
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۱/۱۲/۲۹ساعت 1:20  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

چه اندیکاسیون هایی برای انفوزیون خون وجود دارد؟


برچسب‌ها: indications for blood transfusions, اندیکاسیون ترانسفوزیون خون, پک سل
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۱/۱۲/۱۳ساعت 0:54  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

 باسلام خدمت دوست عزیز، جناب آقای کاظم دانش در سوالی پرسیده اند:
تفاوت Abciximab  با سایر داروهای ضد لخته چیه؟


برچسب‌ها: abciximab, Reopro, آسپرین, Aspirine, clopidogrel
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۱/۱۲/۰۹ساعت 20:52  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

بعد از عمل جراحی قلب مهمترین اقدام برای بررسی وضعیت همودینامیک بیمار، گرفتن خط شریانی برای بررسی بیمار می باشد. از عوارضی که امکان دارد در حین گرفتن خطر شریانی وجود دارد می توان به عفونت، ایسکمی اندام انتهایی و ... اشاره نمود. برای بررسی وضعیت همودینامیک بصورت غیر مستقیم از اوسیلومتری و تونومتری استفاده می کنیم. اخیرا بررسی صورت گرفته که برای بررسی فشار خون شریانی از CNAP (فشار خون شریانی بصورت مداوم از طریق ارزیابی غیر مستقیم) استفاده می کند.


برچسب‌ها: CNAP, ABP, فشار خون شریانی غیر مستقیم, فشار خون شریانی بصورت مداوم از طریق ارزیابی غیر مس, NIBP
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۱/۱۲/۰۷ساعت 22:40  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

برای مشاهده ی نحوه رویت گرافی قفسه سینه به ادامه مطلب مراجعه کنید


برچسب‌ها: خواندن گرافی ریه, خواندن گرافی قفسه سینه, گرافی ریه, گرافی قفسه سینه, Chest X Ray
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۱/۱۲/۰۵ساعت 15:17  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

تفاوت در اشکال موج های فشار خون شریانی بسته به محل کاتتر شریانی در notch دکورتیکه و بالا رفتن شیب سیستولیک تفاوت دارد.


برچسب‌ها: موج شریانی
+ نوشته شده در  ۹۱/۱۲/۰۵ساعت 0:19  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

Swing در شرایطی به وجود میآید که یا هیپوولومی وجود داشته باشد یا پریکارد افیوژن و یا انسداد راه هوایی.


برچسب‌ها: swing
+ نوشته شده در  ۹۱/۱۲/۰۵ساعت 0:9  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

در نصب دستگاه IBP  برای بیمار حتما باید سیستم صفر شود یا zeroing گردد. هدف از این اقدام دقت در اندازه گیری می باشد. صفر کردن باید هر شیفت صورت گیرد. صفر کردن تاثیر فشار 760 میلی متر جیوه ای اتمسفر را بر روی فشار شریانی از بین می برد.


برچسب‌ها: zeroing, صفر کردن
+ نوشته شده در  ۹۱/۱۲/۰۵ساعت 0:5  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

در زمان ورود به بخش های مراقبت ویژه مشاهده ما به دستگاه های الکترونیکی جلب می شود که در حال چشمک زدن هستند و به مقدار فراوان بر بالین بیمار نصب شده است.  این پرفیوزر یا پمپ سرنگ است


برچسب‌ها: perfusor, پرفیوزر, پمپ سرنگ, Syringe pump
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۱/۱۱/۱۶ساعت 1:29  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

در افرادی که PT طولانی دارند، بهتر است از انفوزیون جلوگیری کرد . ولی اگر تزریق انجام شد، محل تزریق باید با ملایمت و بدون فشار نگهداشت.
زیرا فشار باعث کبودی ناحیه می گردد. پس از فشار بر روی محل تزریق جلوگیری شود.


مبنع:
کتاب داخلی جراحی بلک 2009


برچسب‌ها: نکات پرستاری, Nursing Points
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۲/۱۸ساعت 21:43  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 


نرم افزار تفسير ABG
براي دانلود بر روي اينجا کليک کنيد.
پسورد فايل فشرده: www.cknk.blogfa.com


برچسب‌ها: ABG
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۲/۱۷ساعت 21:1  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 


هپاتیت از دو طریق اثر مستقیم خود ویروس و از طریق واسطه های سلولی بر روی کبد ایجاد عارضه می کند.منبع: کتاب داخلی جراحی بلک 2009/ اختلال غدد درون ریز و متابولیسم/ ترجمه ی امیر طباطبایی/ انتشارات یار آشنا


برچسب‌ها: hepatitis, هپاتیت
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۲/۱۷ساعت 20:22  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

اثرات افيوژن پري کارد:
•    افزايش فشار پايين دياستوليک بطن چپ و راست
•    کاهش بازگشت وريدي

•    عدم توانايي بطن ها براي باز شدن و پر شدن به اندازه ي کافي

منبع:

    http://www.clevelandclinicmeded.com/medicalpubs/diseasemanagement/cardiology/pericardial/pericardial.htm
http://www.mayoclinic.com/health/pericardial-effusion/HQ01198

پرستاري داخلي جراحي برونر سودارث، ويرايش يازدهم 2008/ متجرمين: محمدرضا عسگري، محسن سليماني/ انتشارات بشري
کتاب جامع فوريت هاي پرستاري/ تاليف ملاحت نيک روان/ انتشارات نور دانش


برچسب‌ها: تامپونادقلبی, افیوژن پری کارد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۲/۰۲ساعت 14:10  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

در صورت وخامت اوضاع، پریکاردیوسنتز صورت می گیرد. محل انجام پری کاردیوسنتز، در سمت چپ گزیفوئید است.منبع:
 کتاب جامع فوریت های پرستاری/ تالیف ملاحت نیک روان/ انتشارات نور دانش
 پرستاری داخلی جراحی برونر سودارث، ویرایش یازدهم 2008/ متجرمین: محمدرضا عسگری، محسن سلیمانی/ انتشارات بشری


برچسب‌ها: تامپونادقلبی, افیوژن پری کارد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۲/۰۱ساعت 12:26  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

ارست قلب دو نوع وجود دارد: ارست سیستولیک، ارست دیاستولیک. 

گفته های دکتر سعید سالکی، فوق تخصص جراحی قلب، از آقای مهیار خدادوست دانشجوی خوب ترم 5 اتاق عمل تشکر می کنم که این مطلب را در اختیار من قرار دادند. 


برچسب‌ها: جراحی قلب, cardiac surgery
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۱/۲۱ساعت 21:34  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

DIC یک بیماری نیست بلکه دراثر بیماری هایی مانند سپسیس، ضربه، سرطان، شوک، پارگی جفت، و سموم و عکس العمل های سیستمی پدید می آید.
DIC یعنی: انعقاد گسترده یا منتشر خون در داخل آرتریول ها و مویرگ های کل بدن

منبع:
کتاب کامل پرستاری داخلی- جراحی/ تالیف منیر نوبهار، محمدرضا عسگری و همکاران/ انتشارات بشری/ چاپ دوم
قلب و عروق و خون/ برونر و سودارث/ ویرایش یازدهم 2008/ پرستاری داخلی و جراحی/ ترجمه ی ژاله محمد علیها، صدیقه عاصمی، حلیمه امینی/ ویرایش صدیقه سالمی/ نشر جامعه نگر و نشر سالمی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۱/۱۸ساعت 19:32  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

بیماری پارکینسون یک اختلال مزمن و پیشرونده، ناشی از فقدان دوپامین در مراکز اصلی عصبی که مربوط به حرکات است. علت آنرا ژنتیکی در نظر نمی گیرند. شیوع آن در سن بالای 60 سال شایع است.

منبع:
کتاب داخلی جراحی برونر و سودارث/ مغز و اعصاب/ ویرایش یازدهم 2008/ زهرا مشتاق/ انتشارات سالمی
کتاب بلک و هوکس / داخلی و جراحی مغز و اعصاب/ ترجمه ی زهرا مشتاق/ انتشارات جامعه نگر
Geriatric nursing, leena Myrtle Gomez/ JAYPEE/ 2009


برچسب‌ها: brain disorder, اختلال عصبی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۱/۱۰ساعت 19:6  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

iتعریف دمانس: از بین رفتن حافظه و قدرت استدلال، قضاوت و گفتار
اختلال در فعالیت های شناختی: تصمیم گیری، قضاوت، حافظه، تشخیص موقعیت های فضایی، تفکر، استدلال و ارتباط کلامی.

منبع:
پرستاری داخلی و جراحی بلک و هوکس/ مغز و اعصاب/ ترجمه ی زهرا مشتاق/ انتشارات جامعه نگر


برچسب‌ها: brain disorder, اختلال عصبی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۱/۰۹ساعت 1:36  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

این پروسیجر ، روشی بسیار مناسبی برای بیمارانی است که عملکرد دفع ادرارشان دچار مشکل شده است و دارای مثانه ی نوروژنیک با یا بدون اسپینابیفیدا، اکستروفی مثانه، اپیسپادیاس، و بیمارانی است که در طی جراحی، دریچه های خلفی حالب آنها آسیب دیده است و یا تحت درمان از طریق شیمی درمانی هستند.

منبع:

www.mypaces.net/cases/mitrofanoff-bladder-reconstruction-6865486.html
برونر و سودارث، پرستاری داخلی جراحی/ کلیه و مجاری ادراری/ ترجمه ی زهرا نسابه، مریم حضرتی و ویرایش صدیقه ی سالمی/ ویرایش یازدهم 2008/ انتشارات جامعه نگر و نشر سالمی.


برچسب‌ها: بی اختیاری ادراری
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۹۰/۰۱/۰۶ساعت 19:2  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

نمونه اي از ديسترس تنفسي در نوزادي 8 ماهه کلیک کنید


پسورد فایل فشرده: www.cknk.blogfa.com 

+ نوشته شده در  ۸۹/۱۲/۱۴ساعت 20:22  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

کودکی که از مادر 42 ساله ای متولد شده که TL  کرده و سندرم داون و نارسایی قلب هم دارد. پیش آگهی بیمار بد است


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۹/۱۲/۱۳ساعت 15:24  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

بیماری است ۷ ماهه که در بیمارستان طالقانی  بستری است و مبتلا  به کاردیومگالو میوپاتی است برای دریافت اطلاعات بیشتر بر روی ادامه ی مطلب کلیک کنید.....

کاردیو مگالو میوپاتی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۹/۱۲/۰۹ساعت 15:37  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

کلیپی در مورد تنفس شاین استوک در بیمار مبتلا به سکته مغزی برای دانلود کلیپ کلیک کنید

کلیپی که در اختیار شما قرار داده شده است، به بیماری 77 ساله تعلق دارد که دچار CVA شده است. این بیمار در بخش ICU بیمارستان 5 آذر گرگان بستری بود.

+ نوشته شده در  ۸۹/۱۲/۰۱ساعت 21:19  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

این نرم افزار قابلیت  این را دارد که مشکل متابولیکی و تنفسی بیمار را از طریق وارد کردن داده هایی که  از ABG بدست می آید را تفسیر کند و  مشکل بیمار شما را بیان نماید.

ABG

برای دانلود این فایل اینجا را کلیک کنید.
پسورد فایل فشرده: www.cknk.blogfa.com

این نرم افزار را ، دوست عزیزم آقای عبدالوهاب کلته  ، برای استفاده ی بازدید کننده های این وبلاگ در اختیار من قرار دادند.
ازشون سپاس گزاری می کنم.

+ نوشته شده در  ۸۹/۱۱/۲۷ساعت 22:39  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

پمفلت آموزش به بیمار در MRI
برای دانلود  این پمفلت اینجا را کلیک کنید.

پسورد فایل فشرده: www.cknk.blogfa.com

این پمفلت را آقای عبدالوهاب کلته، دانشجوی خوب و توانگر دانشکده ی پرستاری و مامایی بویه ی گرگان در اختیارم قرار دادند. ازشون ممنونم.

MRI

+ نوشته شده در  ۸۹/۱۱/۲۷ساعت 22:14  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

این powerpoint  را آقای محمودی دانشجوی ارشد پرستاری در مورد سکته ی مغزی و انواع سکته ی مغزی در اختیار من قرار داده است. ازشون ممنونم.

stroke

دانلود لینک powerpoint آقای محمودی

پسورد فایل فشرده: www.cknk.blogfa.com

+ نوشته شده در  ۸۹/۱۱/۲۵ساعت 17:33  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

خواسته شده است که نحوه تفسیر نمودارهای مربوط به انواع تهویه مکانیکی را به طور کامل در وبلاگ قرار دهید.
بزودی در این وبلاگ چگونگی تفسیر نمودار های ونتیلاتور نوشته می شود.

+ نوشته شده در  ۸۹/۱۱/۲۱ساعت 16:12  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

این کنفرانسی است که آقای سعید قاری دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری مراقبت های ویژه با راهنمایی استاد دکتر جویباری در اختیار من قرار دادند. ازشون ممنونم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۹/۱۱/۲۱ساعت 15:14  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

اهداف پرستاری فوری بعد از عمل جراحی شامل: حفظ تهویه ی کافی مناسب، اکسیژناسیون و ثبات همودینامیکی است.

منبع
مراقبت های ویژه در ICU نوشته ملاحت نیک روان مفرد و حسین شیری از انتشارات نور دانش/ کتاب داخلی جراحی برونر و سودارث نسخه ی 2008 انتشارات بشری


برچسب‌ها: جراحی قلب, cardiac surgery
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۹/۱۱/۲۰ساعت 14:16  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  | 

پاسخ هايي که از اين سوال بدست آمد و نظرات در مورد اين سوال اين گونه است:

منبع

مراقبت های ویژه در ICU نوشته ملاحت نیک روان مفرد و حسین شیری از انتشارات نور دانش/ در پاسخ به این سوال از تعدادی از اساتید و دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هم پرسیده شد


برچسب‌ها: عارضه ی استفاده از ونتیلاتور
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۹/۱۱/۱۹ساعت 17:0  توسط کارشناس ارشد مراقبت ویژه- کاوه جعفری  |